Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama
13 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 175 kez okundu.

Banka Kara Liste Sorgulama

Bu yazımızda sizlere en fazla merak edilen banka kara liste sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Bankalardan kullanılan krediler, kredi kartları ve hizmetler neticesinde bize de bazı sorumluluklar yüklenmektedir. Bu sorumluluğun en önemlisi de, bankalara olan geri ödemelerin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasıdır. Eğer ödemeler bu şekilde düzenli olarak yapılmazsa; kara listeye girme ihtimali söz konusu olmaktadır. Bir borcu geciktirmekle hemen kara listeye girmezsiniz. Bunun da belli bir süresi ve prosedürü olmaktadır. Bazı olumsuz durumlar neticesinde; bankalara yapacağınız geri ödemelerde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bankalar bu gecikmeleri doğal karşılar ve size gecikme gün sayısına göre faiz işlemi uygular. Ancak bu gecikmelerin de bir sınırı vardır. Bankaların kredili ürünlerini kullananlar için bu gecikme süresi 3 aya tekabül etmektedir. Bir şahsın ya da bir kurumun 90 gün borcu geciktirme süresi vardır. Bu süreyi aşan gecikmeler neticesinde; banka tahsil edemediği borcu, hukuki yollara başvurarak tahsil etmeye çalışır. Bu durumda da kara listeye girmiş olursunuz.

Avukata giden ve hukuki süreci başlatılan borçlar; Merkez Bankası’na bildirilir. Merkez Bankası da sizin sicilinizi kara listeye ekler. Kara listeye girerseniz; hiçbir şekilde, herhangi bir bankanın kredili ürünlerinden faydalanamazsınız. Örneğin X bankasından kredi çektiniz ve borcunuzu 90 günden fazla geciktirdiğiniz için yasal takip süreci başladı. Bunun neticesinde de kara listeye girdiniz. Bu durumda X bankasının yanı sıra, herhangi bir Y bankasından da kredili ürün talebinde bulunmazsınız. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için; banka kara liste sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde sicilinizin temiz olup olmadığını öğrenerek, kredili ürün kullanımınıza devam edebilirsiniz.

Banka kara liste sorgulama işlemine; Merkez Bankası’nın sunmuş olduğu sistem sayesinde erişebilirsiniz. Banka tarafından tahsil edilemeyen borcunuz avukata verilmiş ise; kara listede adınız var demektir. Avukat borç için dava açtıysa ve size de konu ile ilgili tebligat geldiyse; otomatik olarak kara listede adınızın olduğunu anlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan borcun kısa sürede ödenmesidir. Aksi takdirde haciz-icra gibi yollara başvurarak banka sizden borcunu tahsil etmek isteyecektir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git