Banka Kara Listesi Nedir?

Banka Kara Listesi Nedir?
15 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 167 kez okundu.

Banka Kara Listesi Nedir?

Bankalar kredili ürün hizmeti sundukları şahıslara ve kurumlara, belli bir süre tanımakta ve o sürede geri ödemelerin yapılmasını istemektedir. Eğer ki borcunuzu zamanında ödeyemez ya da eksik olarak yatırırsanız; borçlarınızın yeniden taksitlendirme süreci başlar. Ancak bunun sürekli tekrarlanmaması gerekmektedir. Bu taksitlendirme süreci de; 90 gün içerisinde olacaktır. Eğer borcunuzu 90 günden fazla geciktirirseniz; bu durumda bankalar hukuki yollara başvurarak sizden bu borcu almaya çalışacaktır. Avukata başvuran bankalar; avukatlar aracılığı ile bu borcun tamamının 1 hafta içerisinde ödenmesini talep ederler. Bu süreçte taksitlendirme durumu da söz konusu olmamaktadır. Eğer borçlar bu sürede de ödenmezse; banka kara listesine girmiş olursunuz. Banka kara listesi; borcunu zamanında ve tam olarak ödemeyen, icralık duruma gelen kişilerin yer aldığı bir listedir. Bu listeye giren kurum ve şahıslar, bir daha bankaların kredili ürünlerinden faydalanma konusunda sıkıntı yaşarlar. Yalnızda tek bir yolla, bazı bankalar kredili hizmetlerinden faydalanma fırsatı tanırlar. O yol da oldukça risklidir, zira ipotek olayı söz konusudur.

Banka kara listesinde yer adınızın yer alması; kredi notunuzun düşük olması anlamına gelmektedir. Artık bankalar bu notu dikkate alarak hareket ettikleri için de; kredili ürünlerden faydalanmanız imkansız hale gelecektir. Bir banka ile sorun yaşadıysanız ve kara listeye girdiyseniz; başka bankalardan da kredi almanız söz konusu olmayacaktır. Örneğin İş Bankası’ndan 200.000 TL’lik kredi çektiniz ve ödemeleri aksattığınız için kara listeye girdiniz. Daha sonra Garanti Bankası’ndan 50.000 TL’lik bir kredi talep etseniz dahi; adınız kara listede yer aldığı için krediniz onaylanmayacaktır. Özellikle ülkemizde bu sorunu yaşayan birçok kişi bulunuyor. Bu yüzden eğer bir bankanın kredili ürününden faydalanıyorsanız; mutlaka geri ödemesini de zamanında ve eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Aksi halde adınızın kara listeye girmesi demek, bir daha kredili ürün hizmetinden faydalanmayacağınız demek anlamına gelmektedir.

Banka kara listesi; insanların kötü bir sicile sahip olduğunun en büyük göstergesidir. Eğer bankalarla daha önce iyi bir münasebetiniz olmadı ise; bu listede adınızın yer alması durumu ortaya çıkacaktır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git