Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir Mi?

Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir Mi?
15 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 136 kez okundu.

Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir Mi?

Bankalar çeşitli ihtiyaçlar için kredi ürünlerini insanlara sunmaktadırlar. İnsanlar da dönem dönem nakit ihtiyacından dolayı bankaların kredili ürünlerden faydalanmaktadırlar. Kimisi araba almak için, kimisi eşya almak için, kimisi ev almak için, kimisi borçlarını ödemek için ya da başka bir nedenden dolayı kredili ürüne ihtiyaç duymaktadır. Ancak bankalar da her ihtiyacı olan kişiye, istediği rakamı vermeyebiliyor. Bu noktada kredi notu sistemi devreye giriyor ve bankalar artık bu sisteme göre kime, ne kadar kredi vereceklerini hesap ediyorlar. Hem şahıslar, hem kurumlar, hem de bankalar için hızlı bir sistem olan kredi notu; bankalarla insanların münasebetini açığa çıkarıyor. Eğer daha önce kredi çektiyseniz ya da kredi kartı kullandıysanız, geri ödemesini düzenli bir şekilde yapmış olmanız gerekiyor. Aksi halde kredili ürünlerden faydalanma olasılığınız da düşüyor. Bunun yanı sıra üzerinize kayıtlı faturaların borçlarının da zamanında ödenmiş olması lazımdır. Ancak şu bir gerçek ki; banka kara listesine girdiyseniz, kredili ürün kullanmanız imkansız hale gelecektir. Banka kara listesindeki kişi kredi alabilir mi şeklinde birçok soru geldiği için biz de bu konuya değinmek istedik.

Bankalar kredili ürünlerinden faydalananlara belli bir süre tanımakta ve o sürede geri ödemelerin yapılmasını istemektedir. Eğer ödemeler 90 günden fazla aksatılır ise; banka kara listesine girmiş olursunuz. Bu durumda da bir daha kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı gibi hizmetlerden faydalanmanız söz konusu olmayacaktır. Kredi notunuz düşeceği için; bankaların da bu nota önem vermesi ile birlikte kredi almanız imkansız olacaktır. Bu noktada sadece sıkıntı yaşadığınız banka değil; diğer bütün bankalar da size onay vermeyecektir. Çünkü artık bankalar, kredi notu sistemini ortak bir havuzda kullanmaktadırlar.

Banka kara listesindeki kişi kredi alabilir mi sorusuna bazı şartların sağlanması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Tabi bunu da her banka sağlamıyor, sadece bazı bankalar bu fırsatı sunuyor. Eğer bankanın vadeli ya da vadesiz hesabınızdaki parayı ipotek ettirir ya da sahip olduğunuz mal varlıklarını ipotek altına aldırırsanız; kredi çekebilirsiniz. Ancak bu da oldukça riskli bir yoldur.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git