Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

 

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bankaların kara listesinde adınız yazıyorsa; finansal anlamda birçok işlemden faydalanamazsınız. Daha önce kredi, kredi kartı ya da kredili ürünlerle alakalı geri ödemede sıkıntı yaşadıysanız ve ödemeyi zamanında yapmadıysanız; bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Bankalar size sunduğu kredili ürünlerin geri ödemesini taksitle almaktadır. Eğer zamanında ödeme yapmazsanız; bankalar direkt olarak sizi kara listeye dahil etmez. Öncesinde size farklı alternatifler sunar ve geri ödemenizi taksitlendirir. Eğer bir borç 90 günden fazla aksatılır ise; o zaman bankalar avukatlar aracılığı ile sizden bu borcu temin etme yoluna giderler. Hukuki yollarla borcu sizden temin etmeye çalışan bankalar; 1 hafta içerisinde bütün borcu ödemenizi beklerler. Eğer bu süre zarfında da ödemeyi yapmasanız; bankaların kara listesinde yer alırsınız. Bu durumda da hiçbir finansal işlemden faydalanamaz ve bankaların kredili ürünlerinden hizmet alamazsınız. Banka kara listesine giren birçok kişi tarafından; “banka kara listesinden nasıl çıkılır” sorusu geliyor. Bu durumda öncelikle geçmişe dönük bütün borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir borcunuz var ise; bu listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Banka kara listesinden çıkmak için; geçmiş dönemlere ait herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekiyor. Merkez Bankası veri tabanında geçmişe ait bir borç yer almıyor ise; bankaların kara listesinden çıkış işleminiz başlatılacaktır. Sadece geçmiş döneme ait borçlarınızı sıfırlamanız ile kara listeden adınızı sildirmeniz mümkün olmayacaktır. Son ödemeyi yaptığınız tarihi baz alan Merkez Bankası; bu tarihi bir başlangıç olarak kabul etmekte ve 5 yıl süre ile kara listede adınızı tutmaktadır. 5 yıl kara liste olayında bir nevi zamanaşımı olmaktadır. 5 yıllık süreyi devirdikten sonra; bankaların kara listesinden adınız silinecektir. Bu yüzden borcunuzu ödeseniz bile; 5 yıllık bir bekleme süresi ile karşı karşıya kalacaksınız.

Banka kara listesinden nasıl çıkılır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu yazımız ile birlikte siz de gerekli olan adımları uygulayın ve borcunuzun tamamını ödediğiniz tarihten itibaren 5 yıl boyunca bekleyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ