Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 318 kez okundu.

Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Özellikle son dönemde bankaların kara listesinde yer alan kişiler tarafından; nasıl kredi kullanabilirim şeklinde sorular geliyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki; bankaların kara listesinde adınız yazıyor ise, hiçbir banka size kredi vermez. Bu yüzden öncelikle bankaların kara listesinden adınızı sildirmeniz gerekmektedir. Bankaların kara listesindekiler nasıl kredi kullanabilir şeklinde gelen sorulara; böyle bir durumun söz konusu dahi olmayacağını belirterek cevap verelim. Banka kara listesinde adınız var ise; bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Ardından borcun ödendiği tarih baz alınarak, bir bekleme süreci ile karşı karşıya kalacaksınız. Bankaların kara listesinde yer alan kişiler; borçlarının tamamını ödedikleri takdirde, borçlarını ödedikleri tarihten itibaren 5 yıl boyunca kara listede yer almaya devam ederler. Kara listeye giren kişiler için zamanaşımı süresi 5 yıldır. Tabi bu da borcun tamamının ödenmesi durumunda geçerlidir. Kara listede yer aldığınız müddet boyunca, herhangi bir bankanın kredili ürün hizmetinden faydalanmanız, söz konusu değildir.

Banka kara listesi; borcunu zamanında ödemeyen ve yapılan bütün uyarılara rağmen borcuna sadık kalmayan, en sonunda da avukatlar aracılığıyla borcun tahsil edilmesi gerektiğinin belirtmesi üzerine yine borcunu vermeyen kişilerin yer aldığı listedir. Bu listeye giren kişiler; kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı v.b. hizmetlerden faydalanamazlar. Bunlardan faydalanabilmeleri için; öncelikle kara listeden adlarının silinmesi gerekmektedir. Bunun için de borcun tamamının ödenmesi ve 5 yıllık zamanaşımı süresinin dolmuş olması lazımdır.

Her ne kadar banka kara listesindekiler nasıl kredi kullanabilir şeklinde sorular gelse de; adınızın bu listede yer alması durumunda, kredi çekebilmenizin mümkün olmayacağını belirtmek isteriz. Bu yüzden mümkünse adınızın bu listeye girmesine engel olun, ya da bir an önce borcunuzun tamamını ödeyerek, 5 yıllık zamanaşımı süresini doldurun. Aksi halde hiçbir banka size kredi imkanı sunmayacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git