Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum?

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum?
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum?

Bankalar ile iyi ilişkiler kurmanız; ileride ihtiyacınız olan kredili bir ürün hizmeti alma esnasında da size çok fayda sağlayacaktır. Eğer daha önce bankalarla iyi ilişkiler kurduysanız ve geri ödemelerde sıkıntı yaşamadıysanız; bankaların size olan güveni artacaktır. Bu durum da, kredi notunuza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Ancak bankalar ile iyi ilişkiler kurmaz ve bütün uyarılara rağmen bankalara geri ödemenizi vaktinde yapmazsanız; bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Daha sonra da kredili ürün kullanıp ödemediğiniz banka da dahil olmak üzere, hiçbir banka size kredili ürün kullanma fırsatı tanımaz. Akabinde de zor bir süreç başlar. Bir şekilde banka kara listesine girdiğiniz ve bankaların kara listesinden nasıl kurtulurum diye soruyorsanız; yapmanız gereken ilk şey, bankaya olan borcunuzun tamamını ödemenizdir. Ancak borcunuzu ödemekle de kara listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır. Borcunuzu ödedikten sonra bu kez de, bekleme süreci başlayacaktır. Merkez Bankası; borcunuzun tamamını ödediğiniz tarihi baz alarak, 5 yıl boyunca sizi kara listede tutar. 5 yıl; bankaların kara listesinden kurtulmak için gerekli olan zamanaşımı süresidir.

Bankaların kara listesinden nasıl kurtulurum diye soruyorsanız; öncelikle bankalara hiçbir şekilde bir borcunuzun bulunmaması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer ki bankaya borcunuz var ise; kara listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden hemen ne yapıp edip bankaya olan bütün borcunuzu kapatmalısınız. Borcunuzun tamamını ödedikten sonra da; bir bekleme süresi ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu süre de; 5 yıllık bir zamanaşımı süresine tekabül etmektedir. 5 yılı doldurduktan sonra; Merkez Bankası sizi bankaların kara listesinden çıkarır. Ardından da kredili ürünlerden yeniden faydalanmaya başlarsınız. Ancak bu süreçte de sizi zor zamanlar bekleyecektir. Daha önce yaşadığınız olumsuz ilişki nedeni ile, kredi notunuz düşecektir. Bu durumda da; öncelikle kredi notunuzu yükseltmek zorunda kalacaksınız.

Banka kara listesinde yer alan kişiler; hiçbir şekilde, bir bankanın kredili ürün hizmetinden yararlanamamaktadır. Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı gibi birçok hizmet sizin için bu andan itibaren devre dışı kalmış olacaktır değerli arkadaşlar.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git