Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir?
15 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 179 kez okundu.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredili ürün ve hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler için artık kredi notu sistemi devrededir. Bankalar ortak bir havuzda kullandıkları bu sistem sayesinde; başvuru yapan kurum ve şahısların kredili ürün kullanmaya uygun olup olmadıklarını otomatik olarak tespit etmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerin bu hizmetten kolay bir şekilde faydalanması mümkün olurken, düşük kredi notuna sahip olan kişiler için ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıkmaktadır. Hem kredili ürün veya hizmet için başvuruda bulunacak kişiler, hem de bankalar; Findeks platformu üzerinden kredi notuna erişim sağlarlar. Findeks kredi notu sayesinde hem başvuruda bulunacak olanlar, hem de kredili ürün sağlayacak olan bankalar; pratik bir şekilde karar verme fırsatı bulmaktadırlar. Özellikle son yıllarda; “Findeks kredi notu nedir” şeklinde birçok soru geliyor. Biz de bu yüzden bu konuya açıklık getirmek istedik. Öncelikle Findeks’in; şahısların bankalarla olan münasebetini inceleyen ve ona göre bir değerlendirmede bulunan bir kurum olduğunu bilmeniz gerekiyor. Findeks’te yer alan kredi notu sayesinde insanlar; kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı hizmetinden faydalanıp faydalanmayacakları konusunda bilgi sahibi olmaktadırlar. Bunun yanı sıra faydalanacakları rakam da; 3 aşağı 5 yukarı karşılarına çıkar.

Findeks kredi notu yüksek olanların bankalara yaptıkları başvurunun onaylanması ihtimali de doğru orantılı olarak yüksektir. Özellikle kredi notunun maksimuma çıkması; başvuru yapacak olanların yapacakları başvuru rakamının da yüksek olması anlamına gelmektedir. Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi v.s. krediler için, kredi kartı başvurusu için ve kredili mevduat ürünleri için bankalara başvuruda bulunacak olanlar; kredi notlarını öğrenmeden başvuru yapmamalıdırlar. Zira kredi notu düşük ise; ilk önce bu notun yükseltilmesi ve daha sonra ilgili başvurunun yapılması gerekmektedir.

Findeks kredi notu sistemi ile birlikte artık insanlar bankalara gitmeye gerek kalmadan başvurularının az çok nasıl neticeleneceğini öğreniyorlar. Oturdukları yerden 5 TL gibi bir rakam ödeyip, TC kimlik numaraları ile bu sisteme kayıt oluyorlar ve kredi notlarının kaç puana tekabül ettiği konusunda fikir sahibi oluyorlar.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git