Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 234 kez okundu.

Kredi Notu Hesaplama

Eğer bankaların kredili ürünlerinden faydalanmak istiyorsanız; öncelikle kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kredi notunuz kredili ürün kullanımı için uygun değil ise; bu hizmetlerden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Kredi notu; bankalarla olan ilişkilerinizin değerlendirilerek hesaplandığı bir nottur. Bu not sayesinde gerek başvuru yapacak olanlar, gerekse de bankalar daha pratik bir şekilde hareket etme fırsatı bulmaktadır. Peki ya kredi notu hesaplama işlemi nasıl yapılıyor, isterseniz bu konuya değinelim biraz. Kredi notunun hesaplanmasında; birçok farklı etken yer almaktadır. Birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu hesaplanan kredi notu; bankaların kredili ürünlerinden faydalanıp faydalanamayacağınızı ortaya çıkarmaktadır. İsterseniz kredi notunun hesaplanmasında büyük pay sahibi olan unsurları teker teker inceleyelim.

Bankaya Geri Ödemeleriniz

Bankaların kredili ürünlerinden daha önce faydalanmışsanız, mutlaka geri ödemelerini de zamanında yapmış olmanız gerekiyor. Zira kredi notunun hesaplanmasındaki en büyük etkenler arasında; bankaya yapılan geri ödemeler bulunuyor. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, BCH, rotatif krediler gibi birçok farklı kredi çeşidi yer almaktadır ve bu noktada hangi üründen faydalandıysanız; o ürünün geri ödemesini zamanında ve eksiksiz olarak yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer geri ödemelerde sıkıntı yaşadıysanız ve bankalarla bu konuda iyi ilişkiler kuramadıysanız; kredi notunuz da doğal olarak düşük olacaktır.

Gelir Düzeyiniz

Kredi notunun hesaplanmasındaki bir diğer önemli unsur ise; kişinin aylık geliri olmaktadır. Kredi ödemelerinizin zamanında ve eksiksiz olarak yapılabileceğini kanıtlar nitelikte olan bu gelir düzeyi; kredili ürün miktarını da ortada çıkarmaktadır.

Kişinin Yaşı

Kredili ürün hizmetinde bankalar tarafından en riski yaş grubu olarak 60 yaş ve üzeri ila 18 yaş ve 23 yaş arası görülmektedir. Bu yaş aralığında değilseniz; risk grubunda yer almamış olursunuz ve doğal olarak da kredi notu daha yüksek olur.

Çalışma Süresi ve Meslek

Kredili ürün hizmetinden faydalanmak isteyenlerin yaptıkları meslek ve çalışma süreleri de yine kredi notunun hesaplanmasında en büyük etkendir. Bir doktor ile bir muhasebecinin kredi notu aynı değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git