Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankaların kredili ürünlerinden faydalanabilmeniz için; kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu; geçmiş dönemlerde bankalarla olan münasebetinizi inceleyerek oluşturulan bir nottur. Bunun yanı sıra; yaş, meslek, gelir düzeyi ve çalışma süresi de kredi notunu doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kredi notunun düşük olması; bankaların kredili ürünlerinden faydalanma olasılığınızı doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan birçok kişi; kredi notu neden düşer diye merak içerisinde sorular soruyor. Bu yazımızda sizlere bu konu ile alakalı bilgiler vereceğiz. Kredi notunun düşük olması; bankalarla iyi ilişkiler kurmuş olmamanız anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra adınıza kayıtlı faturaların ödenmemesi de yine bu notun düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden geçmiş dönemlere ait borçlarınız var ise; bu borçları sıfırlamanız gerekmektedir. Ardından kredi notu yükseltme yolları ile notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için de birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. En etkili yöntem ise; limiti yüksek olmayan bir kredi kartı alarak, düzenli bir şekilde kullanmak ve aydan aya dönem borcunu yatırmak olacaktır. Bu şekilde düşük olan kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi notu neden düşer sorusunda birçok farklı faktörün yer aldığını belirtmek isteriz. Bu notun düşük olması; daha önce bir borcunuzu aksatmış olmanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden borçlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekmektedir. Eğer ki borcunuzla alakalı bir sorun yaşadıysanız, banklalar öncelikle size farklı bir çıkar yolu göstermektedir. Eğer ki bankaların size sunduğu 2. Bir şansa da sadık kalmazsanız; bu kez kredi notunuz düşmeye başlar ve kara listede bir anda adınızı bulabilirsiniz. Kara listeden çıkmanız ise pek kolay olmayacaktır.

Kredi notu; Merkez Bankası’nın veri tabanında yer alan ve bütün bankaların ortak olarak kullandıkları bir sistemdir. Bir nevi şahısların ve kurumların finansa sicillerini açığa çıkarmaktadır ve bu şekilde yapılacak olan kredili ürün başvurularının nasıl sonuçlanacağı konusunda bilgi vermektedir. Kredi notu düşük olan kişiler için durum negatif iken; yüksek olan kişiler için ise, pozitif yönde seyredecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ