Yasal Takip Süreci Nedir?

Yasal Takip Süreci Nedir?
26 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 191 kez okundu.

Yasal Takip Süreci Nedir?

Yasal takip süreci; bankalara olan borçlar nedeni ile şahısların ya da kurumların avukata düşmeleri durumunda karşılarına çıkan bir sorundur. Eğer bir bankanın kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı hizmetinden faydalandıysanız ve geri ödemede sıkıntı yaşadıysanız; bankalar tarafından yasal takip süreci başlatılır. Akabinde de borcun tamamını ödemeniz talep edilir. Eğer ki bu süre zarfında borcunuzun tamamını ödemezseniz; bankaların kara listesine adınız yazılır ve bir daha bankaların kredili ürün hizmetlerinden faydalanmanız da söz konusu olmaz. Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi hizmetleri size sunan bankalar; bankalara geri ödemeyi de zamanında ve eksiksiz olarak yapmak isterler. Eğer ödemelerinizde aksamalar meydana gelir ise; kredi sicil durumunuz da bundan kötü bir biçimde etkilenir. Borcunuzu ödüyor ancak geciktirerek ödüyorsanız; kredi notunuz bu durumdan olumsuz bir biçimde etkilenecektir. Yasal takip ise; her ürün için belirli bir gün sayısı içerisinde ödenmeyen borçlar için yapılan bir düzenlemedir. Genel olarak kredili ürünlerde bu süre zarfı 90 günü kapsamaktadır. 90 gün boyunca bankaların size sunduğu alternatif yollara rağmen borcunuzu ödemezseniz; bankalar tarafından yasal takibe alınırsınız. Bu durumda da artık sizin için hukuki süreç başlamış olur.

Yasal takip süreci; bankaların sizden tahsil edemediği borçları, hukuki yollar ile tahsil etmeye çalışması sürecidir. Genel olarak kredili ürünlerde 90 gün boyunca bir şekilde ödeme yapmadıysanız, yasal takip süreci ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu durumda da bankalar avukatlar aracılığıyla, borcunuzun tamamını ödemenizi isterler. Genel olarak bu süre zarfı da, 1 haftayı kapsamaktadır. Yasal takibe giren borçlarınızı ödememeniz durumunda ise; sizin için işler daha da kötüye gidecektir. Zira yasal takip sürecinden sonra; borcunuzu ödemezseniz, gelirinize icra konur ve gelirinizin bir kısmı borcun bitmesi için sizden tahsil edilir.

Yasal takibi enine boyuna incelediğimiz yasal takip süreci nedir başlıklı yazımızla birlikte umarız sizlere faydalı olabilmişizdir. Unutmayınız ki bankalar ile ilişkilerinizin kötü olması; hayatınızın her alanında sizi olumsuz bir biçimde etkileyecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git